Masood’s Fourth-Place Finish Leads Fencing at NCAA Northeast Regional

Masood’s Fourth-Place Finish Leads Fencing at NCAA Northeast Regional

NEW HAVEN, Conn. – Sophomore Umar Masood placed fourth in men's foil to lead Brown University fencing at the 2017 NCAA Northeast Regional on Sunday at Yale University's Lanman Center in Payne Whitney Gymnasium.

A Second Team All-Ivy honoree, Masood (Pittsford, N.Y.) came in fourth out of 33 competitors in men's foil, finishing with a 14-8 overall record. He went 4-2 in both the first and second rounds before registering a 6-4 mark in the third round.

Three other Bears earned top-20 finishes in their respective weapons as junior Signe Ferguson (Wilmington, Del.) came in 14th in women's epee, junior Samuel Koch (San Francisco, Calif.) placed 14th in men's epee, and junior Clarissa Allen (Newtown, Pa.) finished in 18th in women's foil.

Ferguson earned 14th out of a field of 45 entrants with a 5-6 record while Koch came in 14th out of 37 competitors with a 5-7 mark. Allen finished 18th out of a field of 36 behind a 4-8 record.

In men's epee, junior Ryan Connor (Lincoln, R.I.) came in 22nd with a 3-3 record while senior James Yoon (Austin, Texas) tied for 28th, and sophomore Julius Reiner (Chicago, Ill.) placed 32nd out of 37 competitors.

Senior Alex Palabrica (Los Angeles, Calif.) and junior Alexander Catoya (Rutherford, N.J.) finished 24th and 27th respectively in men's sabre out of 33 entrants.

In women's epee, freshman Sophie Ulene (Scarsdale, N.Y.) came in 29th place with a 5-5 overall record out of 45 entrants while in women's foil, sophomore Ebba Brunnstrom (London, England) placed 28th out of 36 competitors.

Senior Clara Tondato Da Ruos (Milan, Italy) and freshman Sabrina Edelman (New York, N.Y.) came in 22nd and 30th place respectively in women's sabre out of 40 competitors.

Next, Brown will look to send representatives to the NCAA Championships from Mar. 23-26 in Fishers, Ind. The NCAA will announce selections on Mar. 14.

Brown Results: 

Men's Epee (37 Competitors)
Samuel Koch: 14th Place (3-3 in Rd. 2, 2-4 in Rd. 3 | 5-7 Overall)
Ryan Connor: 22nd Place (3-3 in Rd. 2 | 3-3 Overall)
James Yoon: T-28th Place (2-4 in Rd. 2 | 2-4 Overall)
Julius Reiner: 32nd Place (1-5 in Rd. 2 | 1-5 Overall) 

Men's Foil (33 Competitors)
Umar Masood: Fourth Place (4-2 Rd. 1, 4-2 Rd. 2, 6-4 in Rd. 3 | 14-8 Overall) 

Men's Sabre (33 Competitors)
Alex Palabrica: 24th Place (1-4 in Rd. 1 | 1-4 Overall)
Alexander Catoya: 27th Place (1-5 in Rd. 1 | 1-5 Overall) 

Women's Epee (45 Competitors)
Signe Ferguson: 14th Place (3-2 Rd. 2, 2-4 Rd. 3 | 5-6 Overall)
Sophie Ulene: 29th Place (4-0 Rd. 1, 1-5 Rd. 2 | 5-5 Overall) 

Women's Foil (36 Competitors)
Clarissa Allen: 18th Place (3-3 in Rd. 2, 1-5 in Rd. 3 | 4-8 Overall)
Ebba Brunnstrom: 28th Place (1-5 in Rd. 2 | 1-5 Overall) 

Women's Sabre (40 Competitors)
Clara Tondato Da Ruos: 22nd Place (2-3 in Rd. 2 | 2-3 Overall)
Sabrina Edelman: 30th Place (1-5 in Rd. 2 | 1-5 Overall)